بازدید جناب آقای دکتر ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هیات همراه از مرکز نوآوری بن‌دا و شتابدهنده اسمارت‌ایکس

مراسم افتتاحیه مرکز نوآوری بُن‌دا و شتابدهنده‌ی تخصصی کشاورزی و سلامت هوشمند “اسمارت ایکس”، روز شنبه ۲۳ اسفند با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون محترم علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری و هییٔت همراه از جمله دکتر قادری‌فر ریٔیس محترم مرکز توسعه‌ی فناوری‌های راهبردی، دکتر صالحی معاون محترم نوآوری و تجاری‌سازی فناوری در محل این مرکز واقع در شهرک فجر برگزار گردید.

در این بازدید تیم های پذیرش شده در اسمارت ایکس به معرفی خود پرداختند:

اسمایلی فارم

استارتاپ اسمایلی‌فارم فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید محفظه‌ها و سازه‌های هوشمند کشت هیدروپونیک، با حمایت شتابدهنده اسمارت‌ایکس، در تابستان سال ۹۹ آغاز نمود. اسمایلی‌فارم با استفاده از روش هیدروپونیک، مزارع عمودی هوشمند را در دو نوع خانگی و صنعتی تولید می‌نماید. محصولات خانگی این استارتاپ که قابلیت رشد محصولاتی از جمله کاهو، سبزی خوردن و … به صورت بهداشتی را دارند مورد توجه علاقه‌مندان به طبیعت قرار گرفته‌اند. در کنار محصولات خانگی، خدمات صنعتی نیز شامل تاسیس و تجهیز گلخانه‌های هوشمند توسط اسمایلی فارم ارائه می‌گردد. همچنین پس از انجام یک دوره تحقیق، توسعه و آزمایشات مستمر، تولید کودهای هیدروپونیک نیز در سبد محصول اسمایلی‌فارم قرار گرفته است.

سالمینا

استارتاپ سلامت محور سالمینا فعالیت خود را از تابستان ۹۹ در شتابدهنده اسمارت ایکس آغاز نمود. با استفاده از پلتفرم سالمینا کاربر می تواند تنها با اسکن نمودن بارکد محصولات اطلاعات فراسودمندی درباره محصول مورد نظر خود به دست آورد. این پلتفرم همچنین تجربه واقعیت افزوده را به محصول خود اضافه نموده است که موجب جذابیت هر چه بیشتر آن شده است.

مرکز XR

مرکز XR فعالیت خود را از زمستان ۹۹ در شتابدهنده اسمارت ایکس آغاز نموده است. این استارتاپ تنها ارائه دهنده خدمات تخصصی واقعیت مجازی، واقیعت افزوده و واقعیت گسترده می باشد. خدمات این استارتاپ قابل ارائه به صنایع و شرکت های مختلف می باشد. استفاده از این فناوری‌ها به طور کلی به بهبود مهارت‌های کارکنان و تسهیل فرآیندهای اجرایی آن ها کمک می‌کند.

نی نی پا

تمرکز اصلی این استارتاپ پایش رشد روانشناختی کودکان با هدف تشخیص زودهنگام اختلالات عصبی رشدی از جمله اختلالات طیف اتیسم، اختلالات زبان و گفتار، اختلالات حرکتی و …. است. همچنین این استارتاپ می کوشد تا با تمرکز بر رابطۀ مراقب-کودک و دانش افزایی در این زمینه در پیشگیری از اختلالات غیررشدی از جمله اضطراب، افسردگی، مشکلات رفتاری و … گام بردارد. در نهایت انگیزه اصلی این استارتاپ کمک به پرورش مغزهای سالم و کارآمد به عنوان قدرت و ثروت ملی است.